Menu

Torsdagsholdet kl. 10 på tur til Silkeborg

image
Poul Jørgensen
30. april 2025 kl. 09:38

14 modne mænd var i sidste uge i Jylland, hvor vi mødte et næsten tilsvarende hold fra Silkeborg KFUM. Resultatet af kampen kan jeg desværre ikke huske, selvom jeg var dommer 😊. Det er jo også helt ligegyldigt. Vi er jo en gruppe, der lægger større vægt på de gode oplevelser og det sociale. Efter kampen bød hjemmeholdet på middag, og vi udvekslede en del løgnehistorier. Humøret steg.  

Et besøg i Søby Brunkulslejer blev en tankevækkende oplevelse. Arbejdet her var barskt, hårdt og farligt, men der kunne tjenes mange penge. Ulykkerne var mange, og pengene kunne hurtigt forsvinde i den lokale spillebule. En del fik dog tjent penge nok til at kunne købe en gård eller en lastbil.

Vores feriebolig, hvor vi boede i 4 dage, havde egen lille hal. Her konkurrerede vi med høj intensitet i badminton og fodbold. En omgang spændende fodboldgolf, minigolf og en musikquiz morede vi os også med.  

Til sidst. Husk, alle er velkomne til træning hver torsdag kl. 10:00 i Melby. Vores næste kamp er i øvrigt torsdag den 8. maj kl. 10:00 hjemme mod et hold fra ”Voksenbold Halsnæs”.

Søren og Poul

 

 

Luk