Menu

Pigeraketten 2016

image
26. april 2016 kl. 19:19

TIRSDAG DEN 17. maj 2016 byder Melby- LIseleje IF velkommen til alle interesserede piger til en gratis og sjov dag i fodboldens tegn.

Det bliver en rejse rundt i ’universet’ for de fremmødte piger, hvor de blandt andet besøger Saturn, Merkur og Mars, og hvor oplevelser med fodbold og samarbejdsøvelser venter. Gennem fodbolden kan pigerne øge deres sociale kompetencer samt få en god start på et aktivt liv.

”Vi ønsker at sætte fokus på pigefodbold og forhåbentlig få lidt flere piger i området til at spille fodbold – det vil være godt for både pigeholdene og fastholdelsen generelt i klubben,” fortæller Majbritt Lundsberg, tovholder for pigeafdelingen og Lars Faureholm Olsen ungdomsformand i Melby-Liseleje IF

Knap 29.000 piger mellem 0-12 år spiller fodbold i Danmark. Blandt teenagere var kurven fra 2014 til 2015 stigende for første gang i tre år.

”Når klubben åbner dørene med Pigeraketten er det en oplagt mulighed for pigerne at prøve kræfter med fodbold, som er en af de største og længstvarende idrætsfællesskaber for piger helt op til slutningen af teenageårene,” forklarer Annette Westermann, Projektleder i Dansk Boldspil-Union.

Pigeraketten afvikles i samarbejde mellem Melby-Liseleje IF og DBU. Flere end 100.000 piger mellem 5 og 11 år har siden 1997 deltaget på en afvikling. Pressen er meget velkommen til arrangementet.

Kontakt

Majbritt Lundsberg 41194857

Dansk Boldspil-Union: Projektleder Annette Westermann, mail: anwe@dbu.dk, tlf. 4326 5408

Download PDF ....klik her !

Luk